Rodinná kamnářská manufaktura TEMR

www.temr.cz
DIVA-01-TEMR

Jak vybrat krbová kamna do dřevostavby

Zatímco dříve byl problém rodinný dům vůbec krbem nebo kamny vyhřát na příjemnou teplotu, dnes se majitelé novostaveb potýkají s úplně opačnou vyzvou – interiér nepříjemně a nezdravě nepřetopit. Dřevostavby jsou přesně ten případ, kdy je nutné vybírat krbová kamna obezřetně a nenechat se „opít rohlíkem“ v podobě zkreslených údajů v propagačních materiálech.

Díky dokonalým tepelným izolacím a kvalitním oknům s trojsklem je totiž dnes potřebný až 4x nižší výkon kamen než tomu bylo např. v 90. letech. Samotný obývací pokoj rodinného domu o podlahové ploše 40 m2 měl tepelnou ztrátu kolem 4,5 kW, dnes lze takovým výkonem vytápět dokonce celý energeticky úsporný dům s plochou přes 140 m2.

Aby vás krbová kamna neupekla zaživa

Výrobci krbových kamen byli v posledních několika letech nuceni reagovat na zásadní změnu poptávky zákazníků. Hospodaření s energiemi, jejichž cena dlouhodobě roste, se stalo nutnou disciplínou, ve které vyniká každý moderní dodavatel dřevostaveb. Dřevo se osvědčilo jako udržitelný konstrukční materiál. Zároveň se domy z něj stavěné vyznačují vysokým podílem použití tepelně izolačních hmot, které účinně brání prostupu tepla. Teplo je tak v domě udrženo mnohem déle, než bylo obvyklé dříve. K úsporám nejen ve dřevostavbách navíc stále častěji přispívají automatické rekuperační systémy, které umí zužitkovat i zbytkové teplo, které dříve odcházelo z domu při větrání okny a dveřmi.

Výsledkem je zcela rozdílný průběh potřeby tepla. Jakmile zatopíme v krbových kamnech, pocitová teplota se v interiéru rychle zvedá. Je to dáno především vlivem sálání prosklení dvířek – čím je jejich plocha větší, tím rychleji se dům prohřívá – a později samozřejmě i samotného pláště kamen. Potíž vzniká ve chvíli, kdy je tepla již dostatek, ale v topeništi stále hoří dřevo nebo žhnou uhlíky. Zatímco ve zmíněných devadesátkách bylo možné do krbových kamen přiložit klidně i pětkrát po sobě, než bylo v interiéru teplo, dnes je výkonu přebytek klidně už během hoření první dávky.

Snížení výkonu škrcením vzduchu do kamen nefunguje

Bohužel je mylná představa, že oheň je možné regulovat, resp. platí to jen ve velmi omezené míře. Každá krbová kamna mají doporučený rozsah množství dřeva, které můžeme přiložit. Určena je tedy nejen jeho maximální, ale i minimální hmotnost. Proč maximální, si asi umí představit každý – pokud bychom kamna přetápěli, mohlo by dojít k jejich poškození nebo dokonce destrukci, v extrému by také hrozil fatální komínový požár. Spodní hranice množství dřeva je určena proto, aby bylo vůbec možné ji v kamnech ještě čistě spálit. Čistě zde znamená nejen s minimální produkcí kouře a s tím i škodlivin, ale také s čistým sklem dvířek, bez kouření do místnosti, bez zanášení kouřovodu a komínu.

Pokud obsluha přikládá menší než doporučenou minimální dávku, v topeništi nelze dosáhnout vysokých spalovacích teplot nutných pro stabilní tah komínu a také spálení pevných částic – sazí a mikroprachu – které se následně usazují právě na skle a dále všude, kde je jim to umožněno. Pokud se snažíme regulovat hoření tzv. „škrcením vzduchu“, jediné čeho dosáhneme je právě snížení teploty v topeništi a následně hromadění kouře a sazí, nízkoteplotního spalování a vzniku neodstranitelného páchnoucího dehtu.

Analyza-01-TEMR

Zajímají vás akumulační kamna a krby z žárobetonu?

Pokud vás zajímají akumulační krbová kamna s nejlepším poměrem ceny a užitných vlastností, pak jsou modulární betonová kamna přesně to, co hledáte. Stáhněte si svou cenovou nabídku ještě dnes!

Výkonu pod 3 kW nelze dosáhnout jinak než akumulací

Pokud má vaše dřevostavba obývací pokoj s podlahovou plochou menší než 70-80 m2 – což je pravděpodobně velká většina – jakákoli krbová kamna s výkonem nad 3 kW ho budou nesnesitelně přetápět. Jsou dvě možnosti, jak takto nízkého výkonu lze dosáhnout:

  1. Kamna musí mít malinké topeniště i dvířka, aby se do nich mohl přikládat maximálně 1 kg dřeva.
  2. Kamna musí mít akumulační část, která pojme většinu vytvořeného výkonu a uloží ho na později.

Právě akumulace tak umožňuje mít i v dřevostavbě pěkná kamna s rozumně velkým topeništěm a tedy i pohledovým prosklením dvířek. Typicky taková kamna fungují tak, že během 2-4 hodin je možné do nich normálně přikládat doporučenou dávku dřeva a těšit se krásnými plameny bez kouře aniž by docházelo k přetápění interiéru. Po tu dobu se totiž teprve nahřívá akumulační hmota kamen, která jej předává do interiéru postupně a po malých částech. Následně kamna po vyhasnutí hřejí až 20 hodin v závislosti na jejich akumulační hmotnosti – ta se pohybuje od běžných 300 až do extrémních 1000 kg.

S výběrem správných krbových kamen do dřevostavby vám rádi pomůžeme

Nemusíte se stát energetickým specialistou ani kamnářem, abyste si užili pohody u kamen a zároveň se neupekli zaživa. Od toho máte nás. V rámci své dlouholeté praxe jsme kamna a krby do dřevostavby řešili ve stovkách případů ať už šlo o moderní rodinné domy, horské chalupy nebo masivní sruby. Během pár minut společně zvládneme vybrat ideální kamna či krb i do vaší dřevostavby. Akumulačních modelů je na trhu dost pro každého – betonová modulární kamna, kompaktní systémová kamna nebo třeba individuálně stavěné krby s akumulačními prstenci.

Váš kamnář
Honza Temr

2 názory na “Jak vybrat krbová kamna do dřevostavby”

  1. Dobry den jake kamna si mam pořídit do rd bungalov dřevostavba. Kamna budou v obívacím pokoji propojene s kuchyni . DEKUJI HOLÍK

    1. Pěkný oheň přeji, pane Holíku,

      inu pokud možno tak nevhodnější pro Váš dům a pro Váš účel 😉 Ale vážně – na takto položený dotaz odpovím, že nevím. Netuším, o jakém domě mluvíme, jak velké jsou místnosti, kde a jaký stojí komín, jak je (nebo zatím není) řešen přívod vzduchu pro spalování, kde jsou jaké stavební otvory, jak kamna budete provozovat (je někdo trvale doma a bude přikládat nebo je nutné pracovat s akumulací po dobu nepřítomnosti?), jestli si přejete vytápět celý dům nebo jen vybraná místa…

      Je toho opravdu hodně, co je nutné vyjasnit. Doporučuji poslat konkrétní poptávku na info@temr.cz včetně stavební dokumentace domu. Mrknu se na to a navrhnu další postup.
      Váš kamnář, Honza Temr

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *