Rodinná kamnářská manufaktura TEMR

www.temr.cz
hoxter-blox-Temr-03

Modulární betonová kamna Hoxter BLOX

Modulová kamna z žárobetonu jsou atraktivní cestou k pohodlí mnohahodinové akumulace za cenu, která byla donedávna nereálná. Není tak překvapením, že se do vývoje vlastního řešení pustil i lídr v oblasti výroby krbových vložek, česká společnost Hoxter. A výsledek?

Pohledový beton je v architektuře už několik let hojně využívaný prvek především pro své estetické vlastnosti. V kamnařině ale donedávna nenašel výrazné uplatnění, protože cement při zahřívání nad určitou teplotu ztrácí své pevnostní parametry.

Žárobeton jako kamnářský materiál budoucnosti?

Žárobeton je stavební hmota s vysokou hodnotou pevnosti v tlaku, zároveň i odolnosti a chemické i mechanické stability při tepelném zatížení. Díky tepelné kapacitě je ideálním akumulantem – z pohledu tepelné setrvačnosti jde o materiál výrazně lepší než tradiční kamnářský šamot, předčí dokonce právě pro schopnost akumulace obdivovaný mastek.

O parametrech šamotu, mastku a právě žárobetonu jsem psal v jednom z minulých článků: https://www.temr.cz/akumulacni-schopnost-mastku-myty-a-fakta/

Hoxter-BLOX-Temr-01
Obr.: Konstrukce je založená na ověřeném konceptu malé krbové vložky a sady akumulačních prstenců (Zdroj: Hoxter)

Akumulační krby a kamna jsou logickou cestou

Obecně platným trendem ve vytápění je snižování potřebných výkonů, které jsou nutné pro komfortní ohřívání interiéru. Logicky – tepelné ztráty domů se s rozvojem technologií zateplovacích systémů a oken i dveří neustále snižují a výkonná kamna či krby pak interiér nepříjemně a nezdravě přetápějí.

Spalovací proces dřeva nelze omezit pod úroveň cca 3-4 kW aniž by to neznamenalo snížení účinnosti, zhoršení spalovacího procesu a tvorbu sazí i dehtu. Výrobci proto na vývoj uvedených stavebních technologií musí reagovat zvyšováním akumulace – buď do vody nebo do hmoty.

Obr: Obě designové varianty jsou proporcemi vyvážené a stanou se ozdobou každého moderního domu (Zdroj: Hoxter)

Novinka na trhu - Hoxter BLOX

Český výrobce krbových vložek, kamnových vložek, kamnových dvířek a příslušenství v minulosti už mnohokrát prokázal, že vývoj je jeho silnou stránkou. Sleduje trendy a reaguje na poptávku zákazníků. Výsledkem jsou pak obvykle výrobky, které se od uvedení na trh stanou přirozeně dalším z řady bestselerů.

Podobný osud se dá nyní čekat i od modulárních betonových kamen řady BLOX. První dvě varianty, které přichází na trh v září 2023, jsou kompaktní prostorově nenáročná kamna s akumulační hmotností 425 kg a průměrným výkonem 1,6 kW. Celková akumulace dosahuje 12 hodin, po kterých mají kamna stále ještě povrchovou teplotu cca 40 °C a vydávají tak výkon odpovídající přibližně 25% maximálního.

Analyza-01-TEMR

Zajímají vás další betonová modulární kamna a krby?

Přečtěte si starší článek na téma této skvělé alternativy - suchou cestou stavěná kamna a krby z žárobetonu s možností dlouhé akumulace, přitom ale s výhodou montáže a zprovoznění třeba i během jedno dne. Najdete v něm i bohatou fotogalerii >>

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *