Rodinná kamnářská manufaktura TEMR

www.temr.cz
Systemova-kamna-01-TEMR

Betonová modulární kamna a krby – snadno, rychle, levně?

Termín „systémová kamna“ či „systémový krb“ u nás není až tak známý. Známější je možná pojem „krbová stavebnice“, který vznikl před cca patnácti lety. Označoval vzhledově přijatelné (samozřejmě v kontextu doby) a funkčně primitivní lehké obestavby krbových vložek zejména levnějších výrobců.

Šlo o výrobky, které měly zpřístupnit interiérové topení dřevem s optikou otevřeného ohně i zákazníkům, kteří nechtěli (nebo nemohli) investovat příliš. Není asi překvapením, že individuálně projektované a stavěné krby na zakázku byly a dodnes jsou investicí vyšší, než sériový výrobek, jakým jsou právě betonová modulární kamna a krby.

ZA JEDEN DEN HOTOVO A MŮŽE SE ZATOPIT, TO JSOU BETONOVÉ KRBY

Co to tedy modulární kamna či modulární krb je? Jde o suchou cestou stavěná topidla s topeništěm sériové výroby vestavěným do tvarově a rozměrově předem daného prefabrikovaného pláště. Topeniště zde tvoří buď plnohodnotná uzavřená krbová vložka nebo samostatná dvířka a na ně navazující tvarovky z keramických žárohmot. Obestavba je potom v drtivé většině zpracována ze žárobetonu, tedy materiálu s vysokou objemovou hmotností, zajišťujícího částečnou akumulaci kamen či krbu.

Žárobeton je pro vyšší pevnost při tepelném zatížení armován ocelovými drátky a jeho povrch v surovém stavu odpovídá technologii výroby litím tekuté směsi do hladkých forem. V moderní architektuře a interiérovém designu se tak betonová modulární kamna a krby uplatňují poměrně dobře právě i pro svůj „betonový“ vzhled. Kdo se s touto povrchovou úpravou (resp. „neúpravou“) nechce spokojit, má možnost aplikovat speciální nátěry, kterými lze změnit pouze výraz povrchu (mat vs. lesk), při použití přírodních barviv případně i odstín.

Systemova-kamna-03-TEMR
OBR: Zdroj: Brunner

Poznámka: Přírodní původ barviv zde přitom není samoúčelný – bohužel se málokdy setkáváme s povědomím o tom, že běžně používané interiérové barvy nejsou na horké plochy krbů a kamen vhodné a při provozu topidla mohou do místnosti uvolňovat pro pobyt nepříjemné, někdy dokonce zdraví nebezpečné látky. Nátěry určené na krby a kamna jsou postaveny na hlinité bázi doplněné o barvítka z přírodních zdrojů a žádným takovým nešvarem tak netrpí. Při výběru na to dejte pozor!

PRO STAVBU MODULÁRNÍCH KAMEN JE NUTNÁ DOBRÁ PŘÍPRAVA

Budu se opět opakovat, ale ani zde si neodpustím zdůraznit, že podmínkou úspěšné a hladké instalace je především dobrá stavební příprava, ideálně už na základě podkladů zpracovaných kamnářem provádějícím instalaci. Systémové krby a kamna mají dle záměru výrobců mít tu výhodu, že je jejich instalace rychlá a snadná, eliminující případné lidské chyby a umožňující suchý proces a tedy i okamžité uvedení do provozu. Je tak možné topit ihned – na rozdíl od individuálně stavěných krbů a kamen, kde se nelze vyhnout vysoušení stavby po jejím dokončení v řádu dnů až týdnů.

Tato výhoda vezme ovšem za své, jakmile je komín v nesprávném místě (např. příliš blízko dřevěným obložkám dveří), jeho sopouch (zaústění) je příliš nízko, přívod vzduchu v místě, kde má konstrukce kamen nosný prvek atd.

Systemova-kamna-02-TEMR
OBR: Zdroj: Nordpeis

Finská modulární kamna Nordpeis aneb "žárobeton ze severu"

Betonová kamna a krby Vám při dobré přípravě mohou nabídnout velmi dobrý poměr cena / užitná hodnota. Nelze to samozřejmě konstatovat o všech na trhu nabízených modelech automaticky, je potřeba vždy srovnávat srovnatelné. Platí to ale rozhodně o modelové řadě Salzburg od norského výrobce Nordpeis. Jde o tzv. finská kamna (ač z Norska), která využívají principu vedení kouře uzavřenými kanály (tahy) uvnitř konstrukce tak, aby před jeho vstupem do komína pokud možno předal veškeré upotřebitelné teplo. Po třech až pěti dávkách dřeva pro radost z čistého oranžového plamene je vytvořené teplo uloženo do těžkých keramických tvarovek tvořících zmíněné tahy a následně kamna přes žárobetonový plášť pomalu a příjemně sálají bez jakékoli obsluhy až 24 hodin.

Díky skutečně obrovské akumulaci v relativně malém plášti (rozměry nejoblíbenějšího modelu Salzburg M jsou 148x68x50 cm – VxŠxH) je výkon kamen velmi vstřícný k nízkoenergetickým domům, jejichž interiér nepřetápí jako běžné teplovzdušné krby či sériová krbová kamna. Jde tak o jedno z mála řešení, jak si v nízkoenergetických domech dopřát pohledu do ohně, aniž by to znamenalo hutný nedýchatelný vzduch po dvou hodinách topení.

Váš kamnář, Honza Temr

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *