Rodinná kamnářská manufaktura TEMR

www.temr.cz
Připravenost-krb-kamna-01-TEMR

Zanedbaná stavební připravenost pro krb nebo kamna

S každým blížícím se podzimem se jako vždy množí telefonické a mailové dotazy. Těmi nejčastějšími jsou otázky na to, jak připravit komín, přívod vzduchu a nosný základ pro krb či kachlová kamna – tedy na jejich „stavební připravnost“.

Bohužel se k nám ale tyto podstatné dotazy dostávají často příliš pozdě a není tak prostor ani čas na její správné provedení. Nezvládnutá, podceněná, špatně provedená nebo zcela ignorovaná stavební připravenost přitom znamená přinejmenším problémy na stavbě, často kompromisy ve volbě funkce i designu krbu či kamen a občas dokonce i úplné zrušení celého záměru.

Zákazník: „Dobrý den, stavíme dům, máme hotovou hrubou stavbu, teď budeme dělat střechu a potřebujeme vědět, kde a jak projde komín. Už ho máme koupený a chlapi přijdou teď o víkendu. Chceme krbová kamna (*bez ohledu na to, co to znamená – pozn. autora), abychom si příjemně zatopili na podzim a na jaře, nic velkého. A taky jsem slyšel, že je potřeba nějaký vzduch, tak ten taky nevíme, jak připravit, ale to nebude problém, na to je čas…“

Moje žena potvrdí, že nejpozději u druhé věty takového dotazu vkládám tvář do dlaní a povytáhnu obočí. Vím totiž naprosto přesně, co bude následovat – budu ten, který to komplikuje, hledá „proč to nejde“ a nechce pomoct.

Já: „Dobrý den přeji, rád pomůžu, ale bude to chtít trochu víc času a asi se budeme muset i potkat, než dáme dohromady nějakou konkrétní radu nebo výkres, podle kterého to stavba připraví.

Komín je funkční část, která musí svými parametry odpovídat tomu, co na něj plánujete připojit. To znamená, že pokud dnes nemáte v ruce hotový projekt krbu nebo kamen, případně nemáte vybraná konkrétní krbová kamna, budeme muset holt pracovat s nějakým obecným předpokladem. Dám Vám doporučení jak komín instalovat, ale může se stát, že ta příprava pak nebude odpovídat tomu, co za topidlo si nakonec vyberete.“

Pak je většinou chvíli ticho…

Zákazník: „Tak my neplánujeme nic velkého. Prostě jenom krbová kamna s vložkou (*takže ve skutečnosti krb – pozn. autora) u zdi. Je to hned vedle okna, takže pak uděláme ten přívod vzduchu kousek vedle. A komín bude jakoby za zdí. Mně jde teď jen o to, v jaké výšce mají chlapi udělat tu díru do komína.“

Já: „To je ale právě věc, která je úplně individuální a závislá na tom, co vyberete. Může se stát, že Vám doporučím udělat sopouch, tedy tu „díru“, ve výšce 180 cm nad čistou podlahou, ale vy se potom rozhodnete pro krbová kamna se zadním vyústěním vysoká 1,5 m. A to pak nemá rozumné řešení kromě vybourání nového sopouchu níž a zazdění toho připraveného. Důležité taky je, jestli bude potřeba vstup 90° nebo pod úhlem 45°.

Podobné je to pak i s tím přívodem vzduchu. Ideální je, umístit ho už pod základovou desku. Pokud jste s ním nepočítali, tak je to možné ještě řešit v konstrukci podlahy, kde máte třeba nějakých 25-30 cm na výšku. A protože celé vedení by mělo být ideálně v mírném spádu ven kvůli vytékání kondenzátu, budete už muset pracovat spíš s plochým vzduchotechnickým kastlíkem, než s kruhovým potrubím. To by mělo mít průměr 100-150 mm, opět podle toho, co se na něj bude připojovat…“

A rozhovor pokračuje v podobném duchu dál až k momentu, kdy investora a případného zákazníka buď přesvědčím, že se stavba komína i další kroky raději pozastaví a nejdříve se sejdeme ke konzultaci a nebo to vzdá:

Zákazník: „No jak Vás tak poslouchám, tak to se na to asi úplně vykašleme. No ale když už mám ten komín koupený! Proč nám to neřekl projektant, že je potřeba mít i projekt krbu? Vždyť to musí dělat denně a nic takového po nás nechtěl. Kuchyň jsme mu taky museli dodat nakreslenou od kuchyňského studia a on podle toho nakreslil rozvody, odpady a tak…“

Připravenost-krb-kamna-02-TEMR
OBR: Podobně může vypadat váš výkres pro přípravu přívodu vzduchu a umístění komínu pro krb nebo kamna

JAK NA SPRÁVNOU STAVEBNÍ PŘIPRAVENOST

Jak je demonstrováno výše, není skutečně v praxi možné vyhovět konkrétním dotazům bez konkrétních vstupních informací. Poradit je tedy možné pouze obecně:

KOMÍN PRO KRB / KAMNA

 • Komín doporučuji keramický, pokud to dovoluje nosnost podlahy. Např. v druhém nadzemním podlaží na dřevěné podlaze samozřejmě už realizovat nepůjde, ale pokud mám volbu keramický komín vs. nerezový, dávám v zájmu životnosti i protipožární bezpečnosti vždy přednost masivní konstrukci komína se skladbou tvárnice+izolace+keramická vložka.
 • Průměr komínového průduchu se MUSÍ řídit zvoleným topidlem. Nejběžnější průměr je dnes 180 mm a ten vyhoví i největšímu spektru krbů a kamen.
 • Sopouch, tedy vstup spalin do komínového průduchu, se opět řídí topidlem, ale při použití sopouchu s úhlem 90° je šance na připojení čehokoli největší. Sopouch s úhlem 45° je normou vyžadován pro krby s krbovými vložkami, ale i zde je připuštěna možnost použití 90° při splnění určitých podmínek.
 • Umístění komínu by mělo být řešeno stavebním projektem tak, aby komín nebyl půdorysně přímo v místě, kde je plánované topilo, ale vlevo nebo vpravo od něj, případně za ním.

PŘÍVOD VZDUCHU KE KRBU / KAMNŮM

 • Ideální je umístit vedení přívodu už pod základovou desku v podobě oranžové plastové odpadní roury (KG) s kruhovým průřezem.
 • Průměr přívodu vzduchu se řídí zvoleným topidlem, nejčastěji jde o 125 mm. Pokud ale bude následně vybráno topidlo s přívodem 150 mm, je instalace výrazně ohrožena, často i znemožněna.
 • Celé vedení přívodu vzduchu by mělo být z důvodu spolehlivého odvodu kondenzátu v mírném spádu ven mimo objekt. Někdy kondenzát nevzniká vůbec, někdy jsou ho decilitry. Voda stojící v potrubí smíchaná s pylem, prachem nebo třeba tělíčky hmyzu může zahnívat a nepříjemně (a neodstranitelně) zapáchat…
 • Přívod vzduchu by měl být pokud možno přímý, ale nikoli extrémně krátký. Pokud je ledový vzduch z exteriéru veden pouze přes obvodovou stěnu, je nutné jej opatřit poměrně nákladnou a rozměrnou dvojitou klapkou s funkcí přerušení tepelného mostu. To je další investice a zároveň i prvek s jistým potenciálem poruchy, nutného přístupu k servisu atd.
 • Vyvedení přívodu v půdorysu topidla musí mít na paměti, že každý krb i kamna mají své „nosné body“ – krbová vložka nohy, na kterých nese celou svou hmotnost, kamna obvykle zděné sloupky. Vývod tak nesmí „trefit“ přímo tato místa a je tedy vhodnější jej umístit spíše mimo hlavní části topidla do dutin, kde bude i větší šance na pohodlné napojení flexibilním potrubím.

NOSNÝ ZÁKLAD PRO KRB / KAMNA

 • V půdorysu stavěného topidla (nikoli sériových krbových kamen) je NUTNÉ vynechat podlahové topení. Pokud toto není možné splnit, zbývá už jen jediná možnost – visutý na stěně zavěšený krb.
 • Nosný základ pod krbem nebo kamny je z důvodu nosnosti těžkých konstrukcí nutné tepelně izolovat jinak než běžnými způsoby jako je např. polystyren. Jako jedna z dobrých možností se osvědčilo deskové pěnosklo (foamglass).
 • Hmotnosti stavěných krbů přesahují mnoho stovek kg, u akumulačních kamen jsou to dokonce až jednotky tun. Tomu je potřeba přizpůsobit materiál i konstrukci podlahy v místě instalace. Obvyklé plošné zatížení topidel:
   • jednoduchý krb cca 350-500 kg/m²
   • větší nebo akumulační krb 750-1.000 kg/m²
   • pokojová kamna 750-1.500 kg/m²
   • kachlový sporák 500-750 kg/m²

Stavební příprava pro krby a kamna je věc, které se skutečně vyplatí věnovat pozornost včas. Ideálně už ve fázi studie stavby domu, protože může mít výrazný vliv na další navazující konstrukce i na dispozici interiéru, kterou nakonec každý z nás vnímá v domě celý život.

Rozhodně se tedy vyplatí nechat si zpracovat odborný projekt raději dříve než později než později přijímat nutné a nepříjemné kompromisy.

Váš kamnář, Honza Temr

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *