Rodinná kamnářská manufaktura TEMR

www.temr.cz
Zadni-prikladani-01-TEMR

Kdy (a komu) se vyplatí krb se zadním přikládáním

Zadní přikládání do krbové vložky je trendy. Ano, přibližně polovina zákazníků za mnou přichází s myšlenkou provozu krbu bez prachu a jiného nepořádku v obývacím pokoji. Dvířka v „zádech krbu“ směřující nejčastěji do technické místnosti mají takovou čistotu zajistit.

Krb je skvělý společník. Říkám ale každému, že tomu tak bude pouze tehdy, když nepodcení přípravu, a to jak stavební tak i projektovou. Krb je nutné nejprve dobře navrhnout, spočítat, vybrat vhodnou krbovou vložku a materiály, pak je možné ho teprve dobře postavit. Zadní přikládání se zdá být dokonalou vychytávkou…

Co to vlastně "krbová vložka se zadním přikládáním" je?

Zadní přikládání je možné zkonstruovat u kteréhokoli provedení, tedy u krbové vložky s čelním prosklením (1 strana průhledná), u krbové vložky rohové (2 strany průhledné) i u krbů panoramatických (3 strany průhledné). Má to ale svůj háček: každá spára v konstrukci spalovacího zařízení, kterým krbová vložka je, znamená i nutnost co nejlepšího utěsnění.

Ani ne tak proto, aby tudy neprocházel kouř do místnosti. Je to především proto, aby nebyl do ohně přisáván falešný vzduch, tedy takový, který tam cíleně nepatří a hoření spíše ochlazuje a tím zhoršuje, než aby mu přispíval.

Zadni-prikladani-02-TEMR
OBR: Pohled do kvalitního krbu se zadním přikládáním nic neruší (Zdroj: www.hoxter.cz)

Dvířka jsou řešena jako ocelový jekl, u lepších výrobků jako složitěji tvarovaný a pevnější profil. Při jejich dovření je mezi tento profil a tělo krbové vložky sevřeno těsnění, obvykle těsnící provazec ze skelných vláken. Ten má samozřejmě svou omezenou pružnost a tím schopnost ovlivnit množství falešného vzduchu. Každá další dvířka jsou tak zdrojem případné netěsnosti, kterou je potřeba pravidelnou údržbou (výměnou těsnění) omezovat na minimum. Náhradu původního těsnění za nové výrobci doporučují provádět nejpozději jednou za 3 roky bez ohledu na četnost využití krbu.

Pro možnost zadního přikládání je tedy krbová vložka kromě hlavních vybavena i druhými dvířky. Ta už nejsou opatřena prosklením, ale šamotovou, žárobetonovou nebo jinou výstelkou (pozn.: průhledové krby nejsou předmětem tohoto článku). Neslouží tak k pozorování plamenů, ale pouze k přikládání a údržbě. Jako taková se pak stavebně umísťují nejčastěji do technických prostor nebo chodeb, kde je možné skladovat dřevo, krb obsluhovat a udržovat bez zbytečného nepořádku v obytné místnosti.

Stále hledáte odpovědi na své otázky z oboru krbů a kamen?

Prostřednictvím on-line konzultace vás za pár minut provedu zdánlivě neřešitelnými technickými úskalími a usnadním vám výběr…

Jestli se zadní dvířka krbu vyplatí, záleží na vás

To, zda je v konkrétním případě takové řešení výhodné, je zcela individuální otázka. Odpověď na ní se nedá zobecnit jednou větou. Závisí na několika skutečnostech:

  • Jak často budete do krbové vložky přikládat?
  • Jaké je navýšení ceny krbu oproti běžnému provedení?
  • Jakou skutečnou výhodu vám toto řešení přináší?
  • Jak nákladná a složitá je údržba?

1. Jak často budete přikládat?

Nejpodstatnější otázka, která může z uživatele udělat buď otroka topení a nebo naopak nadšeného a odpočatého milovníka plamenů. Nesprávný výběr výkonu krbové vložky, použitých materiálů, konstrukce, způsobu obestavby. To vše, a ještě mnohem víc, může být příčinou neúspěchu.

Pokud je krb správně navržen i správně provozován, pak se neočekává, že u něj budete sedět a každou hodinu přikládat dřevo. Ideální provoz krbu jsou dvě až tři přiložení za den. Toho je obvykle schopen jen krb akumulační. Ten po spálení větší dávky dřeva dokáže vysoký vytvořený výkon uložit do akumulační masy, tím místnost nepřetopit a naopak po malých dávkách příjemně temperovat třeba 6 i 8 hodin bez jakékoli obsluhy. Navíc zdravým sáláním a ne teplovzdušně.

Podobně umí s vysokými dávkami dřeva hospodařit i správně navržený teplovodní krb, tedy takový, který většinu svého výkonu také akumuluje, tentokrát ale do vody v akumulační nádrži.

Troufám si tedy tvrdit, že u těchto typů krbů se investice do koupě krbové vložky se zadním přikládáním a její složitější zástavba do domu nevyplatí. Pokud projde obsluze rukama dřevo maximálně dvakrát až třikrát za den (mimo plnou topnou sezónu ještě méně často), vždy po šesti až osmi hodinách, pak je klidně možné se bez druhých dvířek obejít a ušetřit několik tisíc korun.

2. Jaký je cenový rozdíl u krbu se zadními dvířky a bez nich?

Vliv rozdílu v pořizovací ceně závisí na výběru konkrétního výrobce a modelu krbové vložky. Níže najdete vybrané nejtypičtější zástupce současné nabídky s cenami (aktuální k datu zveřejnění článku, ceny uvedené včetně 15% DPH):

  • Romotop Dynamic 2G 66.50.13N (čelní) – 47.035,-
  • Romotop Dynamic B2G 66.50.13N (zadní) – 51.635,-
    ROZDÍL – 4.600,-

  • Hoxter HAKA 63/51 (čelní) – 51.030,-
  • Hoxter HAKA 63/51a (zadní) – 66.931,-
    ROZDÍL – 15.901,-
  • Spartherm Linear Varia 1V 4S (čelní) – 64.314,-
  • Spartherm Linear Varia 1V 4S (zadní) – 89.775,-
    ROZDÍL – 25.461,-

Je zřejmé, že u některých výrobků toto kritérium hraje roli zanedbatelnou, u některých jde o několik desítek procent rozdílu v ceně. Na otázku zda se investice vyplatí nebo nevyplatí tedy není možné odpovědět jednoznačně, dokud není rozhodnuto o výběru konkrétního topeniště. V úvahu je kromě rozdílu v ceně samotné vložky nutné vzít i ztíženou instalaci a vyšší náklady na stavební přípravu i stavbu krbu jako takovou.

 

OBR: Krbová vložka se zadním přikládáním Romotop (Zdroj: www.romotop.cz)

3. Co je skutečným benefitem zadního přikládání?

Vyčíslit a snadno tak porovnat přínos krbu s běžným a krbu se zadním přikládáním nelze. Výhodu přikládání mimo obytný pokoj a s tím spojené zmírnění nepořádku ocení každý uživatel jinou měrou. Tam, kde je možné po přiložení snadno smést drobné úlomky dřeva ke štěrbině centrálního vysavače, není topení v krbu problém. Míra znečištění také výrazně závisí na kvalitě paliva, kterým uživatel topí. Pokud jde například o čisté a suché bukové dřevo nevyválené v hlíně a nenapadené škůdcem, je provoz krbu v podstatě bez nepořádku.

4. Kolik stojí údržba krbu?

Údržba se u dobře navrženého a provozovaného krbu omezuje na pravidelné čištění komína, kouřovodu a prostoru topeniště. To jsou vše finančně nenáročné úkony, které leckdo zvládne provádět i svépomocí a tedy zdarma.

Jak bylo uvedeno výše, doporučuje se pravidelně měnit všechna těsnění, která provozem krbu ztrácejí svou pružnost a tedy i funkci. I zde jde ale o proces nenáročný a levný. Těsnící provazce stojí desítky Kč za běžný metr. Náklady na výměnu těsnění budou u krbu s čelním prosklením sice poloviční oproti krbu se zadním přikládáním, stále ale půjde o maximálně stovky Kč během tří až pěti let.

Krb na dřevo jako wellness produkt

Stejně jako vždy zde tedy platí, že pokud věnujete dostatek času a energie přípravě, vyhnete se špatným rozhodnutím. Pro krb se zadním přikládáním je především třeba včas zpracovat vhodnou stavební připravenost, aby byla instalace co nejjednodušší. Pak už je topení v krbu jen samá radost, krásný oheň a příjemné teplo.

Váš kamnář, Honza Temr

4 názory na “Kdy (a komu) se vyplatí krb se zadním přikládáním”

  1. Eva a František Hauerovi

    Hezký den,
    Chceme si s manželkou postavit malý domek a chceme krb se zadním přikládáním a teplovodní vložkou co nejmenšího výkonu Díky za odpověď. František

    1. Pěkný oheň přeji, Františku,

      rád bych odpověděl, jen nezazněla žádná otázka 😉 Zkuste mi napsat do mailu, co byste rádi řešili, pošlete mi k tmu rovnou půdorysné výkresy vytápěného prostoru a mrkneme se na to.

      Honza Temr

  2. dobry den, chtěli bychom do domu krb se zadním přikládánim. hlavní zdroj tepla bude podlahové topení, kdyby byl výpadek elektřiny užíval by se krb. jaký by jste mi doporučil? v topné sezoně pokud půjde podlahové topení, bude využíván minimálně. děkuji za odpověď .

    1. Pěkný oheň přeji, bohužel bez detailnějších podkladů nelze doporučit nic konkrétního. Prosím, pošlete výkresovou dokumentaci + nějaký stručný popis mailem na temr@temr.cz, rád se na to s Vámi mrknu.
      H.T.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *