Stavíme dům – teplovzdušný krb ani omylem!


Stavíme dům – teplovzdušný krb ani omylem!

V internetových diskusích se dostávám poměrně často k tématu teplovzdušného vytápění obecně a zejména pak k požadavku na projekt teplovzdušného krbu s krbovou vložkou na dřevo. Vzhledem k tomu, jaké hygienické kompromisy takový způsob vytápění představuje, přestali jsme jako kamnářská firma teplovzdušné krby s rozvodem pomocí ventilátoru nabízet už před cca deseti lety. Proč, když je to takový super byznys?

Myšlenka je bezva – krb s krásným bohatým plamenem v obýváku a teplo v celém domě. Pár polínek a komfort pro celou rodinu. Je to pěkné, voňavé a ne zas až tak drahé, aby se investice nevrátila za pár let topení. Který jiný systém to umí nabídnout? Jako obvykle jsou i zde jistá ALE, která by zájemce o topení v krbu neměl přehlédnout, ale často, někdy i rád, přehlíží.

Mou nejzásadnější výhradou je samotný princip fungování teplovzdušného krbu. Krbová vložka je obestavěna do dutiny (teplovzdušné komory) z izolačního materiálu. Předpokládejme, že zhotovitel (v nejlepším případě „kvalifikovaný kamnář“, hůře pak tzv. „krbař“ a nejhůře „sebevědomím posílený laik“) ví alespoň něco málo o požární bezpečnosti a hygieně prostředí a použije buď desky z vermikulitu, případně kalciumsilikátu schválené pro provoz teplovzdušného krbu v interiéru. Krbová obestavba má jednu nebo více mřížek u podlahy pro přisávání chladného vzduchu a jednu nebo více mřížek 50 cm pod stropem pro výdech teplého. Po roztopení krbu a tedy i ohřátí povrchu krbové vložky až na teploty přes 400 °C (zcela běžná věc, to Vás mohu ujistit) začne ten velký cirkus. Vstupující vzduch se ohřeje a výdechovou mřížkou vydechne do místnosti. V místnosti se ochladí a znovu je nasáván do dutiny teplovzdušné komory, ohříván, vydechován, nasáván, ohříván, vydechován… Vznikne proudění vzduchu, tzv. konvekce (odtud plyne někdy také používané označení pro teplovzdušný krb „konvekční krb“, což bývá občas komoleno na chybné „konvenční krb“).

Koloběh vzduchu u teplovzdušného krbu s přirozenou (nikoli však příjemnou a zdravou) konvekcí (Zdroj: Hoxter)
Koloběh vzduchu u teplovzdušného krbu s přirozenou (nikoli však příjemnou a zdravou) konvekcí (Zdroj: Hoxter)

A můžete hádat – co se stane se vším prachem, který se za dobu, kdy jsme netopili, usadil uvnitř obestavby, na ploše kouřovodu a krbové vložky?

a) rozplyne se jako dým a dále bloudí krajinou
b) dlouho ležel, takže ztuhne a spadne na zem
c) shoří

Asi Vás nepřekvapím, že c) je správně. A kromě toho, že prach shoří, vytvoří tím samozřejmě zplodiny tohoto hoření. Pokud jde o prach organického původu, je to sice nepříjemné, ale asi nám nehrozí až tak moc. Víte ale, že velkou část „dnešního“ prachu tvoří také látky anorganické, jejichž spálením vznikají další látky a sloučeniny, které už mohou vážně poškozovat naše zdraví?

Samozřejmě, že ani neustálé dýchání zvířeného prachu bez ohledu na jeho původ není nic, nad čím by naše tělo plesalo. Organismus je tak vystaven neustálé zátěži, je nucen mít trvale spuštěný imunitní systém, resp. procesy vlastní přirozené detoxikace, což ho samozřejmě vyčerpává.

To vše probíhá v určité omezené míře u každého teplovzdušného krbu bez ohledu na to, zda jde o systém s rozvodem pomocí ventilátoru nebo ne. Pokud jde o krby se samotížným prouděním (tedy bez ventilátoru), lze při správné volbě materiálu obestavby, dimenzování velikosti přisávacích a výdechových otvorů a způsobu topení omezit negativní vliv na přijatelnou mez. Ve chvíli, kdy ale do celého systému vřadíme ventilátor, který každou hodinu doslova prožene 600 m3 vzduchu útrobami krbu a hadicemi rozvádějícími teplo po domě, nedá se už o příjemném a zdravém topení mluvit. O čistotě vzduchu si lze udělat hezkou představu z obrázků níže…

Chtěli byste doma dýchat takový vzduch? Foto rozvodu...
Chtěli byste doma dýchat takový vzduch? Foto rozvodu…
...a útrob ventilátoru po sedmi letech denního používání...
…a útrob ventilátoru po sedmi letech denního používání…

Filtry nic neřeší

Nabízí se triviální řešení. Přeci umíme filtrovat už kdeco – naftu, kafe, zboží v e-shopech – proč by to nemělo jít i s prachem od krbu? Mno… Filtrovat jednoduše umíme pevné částice, tedy prach, který neshořel. Plynné složky, zmíněné zplodiny hoření prachu, už vyfiltrujeme snad jen uhlíkovým filtrem. A jak je také obecně známo, každý filtr klade proudění odpor, který tedy u krbu musíme kompenzovat silným tahovým ventilátorem. Ventilátor způsobí, že kolem krbové vložky proženeme násobně více vzduchu, než u výše popsané tzv. „přirozené konvekce“. Víc vzduchu = víc prachu = víc údržby filtrů = vyšší náklady = méně pohodlí. Kromě toho je s provozem ventilátoru spojená spotřeba elektřiny a především hluk. Ten se případnými rozvody velmi dobře šíří a zejména v klidu noci obtěžuje.

Velký výkon proti malé tepelné ztrátě

Kromě hygienických problémů je teplovzdušný krb zvláště nevhodný pro nízkoenergetické nebo nedej bože dokonce pasivní domy, zkrátka dnes už v podstatě pro každou zateplenou novostavbu. Problém je v tom, že výkon krbové vložky o obvyklé velikosti prosklení cca 60×50 cm je dle dávky dřeva min. 8, spíše 10 až 12 kW. Ve chvíli, kdy si zapálíme v takovém krbu a venku není třeskutý mráz, máme v obývacím pokoji přetopeno během půl hodinky takovým způsobem, že se snažíme teplo větrat oknem ven, dýchá se nám obtížně, cítíme zápach… Pokud chceme hoření „přibrzdit“ páčkou regulace vstupu vzduchu, dosáhneme víceméně požadovaného snížení výkonu, ovšem za cenu dehtem pokrytého skla, přes které plameny nejsou vidět. A to Vám tedy povím, to byl kauf! Není nic rozumnějšího, než si koupit velkou televizi a na své oblíbené programy se dívat přes neprůhledný černý igelit…

Jak obejít problém velkého výkonu si můžete přečíst v některém z dalších článků v tomto blogu. Každopádně ignorovat fyzikální principy teplovzdušného krbu nikam nevede a je tak na pořadu dne se zamyslet, zda neuvažovat o krbu sálavém, případně sálavém s akumulací. I to bude tématem dalších článků. Sledujte dál blog Rodinné kamnářské manufaktury TEMR a náš Facebook na www.facebook.com/temr.cz

Budu rád za Vaše připomínky či dotazy, které směrujte klidně přímo na honza@temr.cz nebo na naší výše zmíněnou FB stránku.

Honza Temr, váš kamnář